Türkiye’de Antika Alışverişi Yapabileceğiniz 5 Yer

Türkiye de Antika merkalıları için alışveriş yapabilecekleri bir çok yer vardır. Bazıları çok iyi bilinirken bazıları da kenarda kalmış herkes tarafından bilinmeyen ama muhteşem güzellikleri bulabileceğiniz yerler. İşte bizde Neolacakki okurları için bu yerleri gezdik ve sizler için derledik.

Alışverişin her türlüsü insanları mutlu etmeye yeterken, bu konuda en tatmin edicisi antika eşyalara sahip olmak denilse yanlış söylemiş olmayız. Binlerce yıllık bir mirasa sahip olma düşüncesi bile pek çok kişiyi cezbediyor. Türkiye’nin en değerli antika eşyalarına nerelerden ulaşabileceğinizi öğrenmek için tek yapmanız gereken, yazının devamını okumak!

Feriköy Antika ve Bit Pazarı, Şişli - İstanbul

Feriköy Antika ve Bit Pazarı, Şişli - İstanbul

İstanbul’un en ünlü antika eşyapazarı Feriköy, çok eski semtlerden biri olan Bomonti’de yer alıyor. Semtintarihi dokusu ile binlerce antika eşya buluşunca da ortaya renkli manzaralarçıkıyor. Semtte aynı zamanda bir organik pazar da kuruluyor. Kapalı bir pazaralanında bulunan yerde binlerce yıllık antika eşyaları sergiliyor. Plaklar,daktilolar, dergi ve kitaplar, süs eşyaları, örtüler, fotoğraf makineleri vedaha aklınıza ne gelebilirse hepsini bulabileceğiniz bu pazarda bazı eşyalarınne olduğunu anlamak gerçekten güç. Çünkü çok fazla eski döneme ait eşyalarbulunuyor.  O nedenle satıcılar ileiletişim halinde olup bilgi almanız gereken eşyalar olabilir. Koleksiyoncularınakın akın ziyaret ettiği bu şahane yer aynı zamanda turistlerin de ilgisiniçekebilecek kadar geniş ürün yelpazesine de sahip.

Horhor Antikacılar Çarşısı, Fatih – İstanbul

Horhor Antikacılar Çarşısı, Fatih – İstanbul

7 katlı, içerisinden 200’denfazla dükkânın bulunduğu bu çarşı öyle bir iki saatte gezip bitirebileceğiniz türdenbir yer değil. Herkesin bütçesine uygun bir şeyler bulup alabileceği bu çarşı,özellikle koleksiyoncuların en sık uğradığı yerlerden biri. Birbirinden güzeltablolar, işlemeli çini ve vazolar, el yapımı berjerler, abajurlar, işlemeliaynalar ve daha neler neler. Horhor Antikacılar Çarşısı’nda sadece satışyapılmıyor, aynı zamanda eski mobilyalarınız tamir edilip yenilenebiliyor da.Özellikle ev dekorasyonunda tarihi eşyalara yer vermek isteyenlerin mutlakaburaya gitmesini öneriyoruz. Sedef kakmalar ile donatılmış çarşının içerisinde18. yüzyıla ait pek çok eser de bulunuyor. Gezerken bile kendinizikaybedebileceğiniz bu çarşıda Osmanlı kültürünün izlerini görmeniz de mümkün. “Geçmişile gelecek arasındaki köprü” olarak da bilinen bu tarihi çarşı, İstanbulgezinizin unutulmazlarından olacak.

Kemeraltı Çarşısı, Konak – İzmir

Kemeraltı Çarşısı, Konak – İzmir

İzmir’in en turistiknoktalarından biri olan Kemeraltı Çarşısı’nda birbirinden farklı ürünlereulaşmanız mümkün. Pek çok insanın saatlerce dolandığı, oturup çay kahve içipsohbet etmeye doyamadığı çarşıda en çok dikkat çeken yerler arasında antikaürünlerin satışının yapıldığı otantik dükkanlar oluyor. Tarihi dokusu,çevresindeki kervansaray, müzeler ve hanlarla gelenlerin beğenisini toplayanKemeraltı Çarşısı’nda özellikle 45’lik plaklara, Osmanlı dönemine ait yazmalar,kitaplar, cam ve gümüş eşyalar, eski fotoğraflar, tarihi silahlar, EgeBölgesi’nin tarihine dokunan daha pek eşyaya ulaşmanız mümkün. Alışverişyapmasanız bile, sıcakkanlı esnafın ve günün her saati etrafına neşe saçaninsanların bulunduğu bu harika çarşıda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nilüfer Antika Pazarı, Bursa

Nilüfer Antika Pazarı, Bursa

Bursa Nilüfer Belediyesi’ninöncülüğünde kurulan bu antika pazarı, her ayın üçüncü pazar gününde antikaseverleri kucaklayan bir yer. İhsaniye Kapalı Pazarı’nda sunulan bu eserlerintoplanmasında Bursa Antikacıları, Antika Severler Derneği, Sivilay ve NilüferBelediyesi ortak iş birliği ile çalışıyor. Sadece Bursa esnafı değil, çeşitli illerden esnafların da katıldığı pazardabulabileceğiniz antika eşyalardan bazıları, el işlemesi aynalar, tablolar, camve seramik ürünler, bakır tasarım ürünler ve ahşap üzerine yapılmış eserler.

Ayvalık Antikacılar Çarşısı, Balıkesir

Ayvalık Antikacılar Çarşısı, Balıkesir

Balıkesir’in en şirin tatilbeldesi olan Ayvalık’taki bu antikacılar çarşısında çok seveceğiniz antikaeşyalara kolaylıkla ulaşabilir, hatta beğendiklerinizi satın alabilirsiniz.Eski dönemlere ait kıyafetlerden, silahlara ve ev eşyalarına kadar pek çokşeyin sergilendiği pazarda fiyatlar da her bütçeye hitap edebilecek şekildeayarlanıyor. Özellikle yabancı turistlerin ilgisinin yüksek olduğu çarşıda ençok rağbet edilen ürünler arasında el işlemesi yöresel eşyalar bulunuyor.Osmanlı dönemine ait takılardan tutun da ipek çarşaflar, el fenerlerin ve eskilikör şişelerine kadar her şeyi burada bulabilirsiniz.

antika antika çarşısı alışveriş seyahat bit pazarı feriköy antika ve bit pazarı horhor antikacılar çarşısı kemeraltı çarşısı nilüfer antika pazarı ayvalık antikacılar çarşısı