Batı'ya Örnek Bir Antik Kütüphane Nysa Kütüphanesi

Aydın'da yer alan Nysa Kütüphanesi Roma İmparatorluğunun temel yapı taşlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Gelin bu antik yapıya beraber göz atalım.

Nysa ( Sultanhisar) Kütüphanesi

Nysa ( Sultanhisar) Kütüphanesi

NysaKütüphanesi, Roma egemenliği döneminde inşa edilen bir kütüphanedir. Diğer kütüphanelerdenfarklı olarak aynı zamanda bir okul olarak da dönemin insanlarına hizmetetmiştir. İmparator Hadrianus döneminde yapıldığı tahmin edilen kütüphane,erkek çocukların bedensel ve zihinsel olarak kendilerini geliştirdikleri birokul olarak uzun zaman hizmet vermiştir.

Bu kütüphaneyi diğerlerinden ayıran bir diğer özelliği iseBatı’da bu kütüphaneden sonra diğer kütüphanelerin kurulmasına zemin hazırladığıdüşünülmektedir. Roma İmparatorluğunun önemli yapılarından üç katlı bu yapınınson katı tamamen yoksa olsa iki katlı olarak varlığını devam ettirmektedir.

Nysa ( Sultanhisar) Kütüphanesi Nerede

Nysa ( Sultanhisar) Kütüphanesi  Nerede

Günümüzdesadece kalıntıları bulunan Nysa Kütüphanesi, Aydın’ın 30 kilometre doğusundaaynı isimle anılan Sultanhisar ilçesinin 3 km kuzeybatısında, Lydia- Karia sınırı yakınında yer almaktadır.

Antik kente gideilmek için Aydın'a gidebilir ve oradan da kara yoluyla antik kente ulaşabilirisniz.  Aydın Havalimanı'na uçuş gerçekleştiren hava yolları hakkında ayrıntılı bilgi ve Aydın uçak bileti fiyatları için ucuzauc.com web sitesi veya ucuzauc mobil uygulaması üzerinden sorgulama yaparak bilgi alabilirsiniz.

Nysa ( Sultanhisar) Kütüphanesi nysa antik kenti nysa kütüphanesi nysa kütüphanesi hakkında sultanhisar kütüphanesi